Automatyzacja, innowacja i precyzja obróbki CNC z WORKNC.

Wysokonakładowy producent form dla francuskiego przemysłu spożywczego twierdzi, że WORKNC jest „niezastąpionym” atutem jego procesu produkcyjnego. Automatyzacja, innowacja i precyzja obróbki CNC zagwarantowały możliwość zaoszczędzenia czasu i zajęci się nowymi projektami.

Société Nouvelle Caulonque, z siedzibą w Soustons, produkuje cienkościenne formy wielokrotne do wtrysku termoplastów i termoformowania. Automatyzacja, innowacja i precyzja obróbki zagwarantowane przez WORKNC zmieniło na korzyść system pracy warszatatu, uwalniając czas na nowe projekty. „Kiedy zadanie wchodzi w fazę programowania, rozdzielamy je pomiędzy pełnoetatowych programistów. Każdy projekt dostosowujemy do indywidualnych potrzeb ich klientów. Nigdy nie wykorzystujemy ponownie istniejącego procesu formowania – odtwarzamy je za każdym razem, aby wprowadzić ulepszenia, zapewniając naszym klientom korzyści z nowych technologii i metod produkcji”.

„Wszystko jest produkowane za pomocą WORKNC, co pozwoliło nam znacznie skrócić czas obróbki. Możemy produkować części znacznie szybciej, co pozwala nam na przyjmowanie nowych projektów.”
Stéphane Rousseau, kierownik produkcji.

projektowanie form WORKNC

Automatyzacja, innowacja i precyzja obróbki CNC z WORKNC

WORKNC pozwala im na wysoką responsywność i elastyczność, dzięki czemu skracają czas programowania z dwóch tygodni do mniej niż pół dnia. „Czasami nawet wyprzedzaliśmy harmonogram o trzy tygodnie w przypadku dziesięciu różnych zadań”. 

Działając w fabryce o powierzchni 1750 metrów kwadratowych i zatrudniając 42 pracowników, Société Nouvelle Caulonque zainwestowała w osiem obrabiarek CNC. Jedna 5-osiowa Mazak, trzy 3-osiowe obrabiarki zgrubne Mazak, jedna 3-osiowa OKK, dwie 5-osiowe OKK i jedną 5-osiową GF MIKRON. Wszystkie zaprogramowane są w WORKNC. Warsztat funkcjonuje w trybie 24/7.

Zobacz nasze pozostałe rozwiązania CAD CAM CAE ERP:


„WORKNC umożliwia nam produkcję dużych ilości form cienkościennych do produkcji plastikowych pojemników dla przemysłu rolno-spożywczego. Nasi klienci są bardzo wymagający pod względem jakości. Przy opakowaniach o tak dużej gęstości, nadmiar grubości zaledwie 0,01mm może prowadzić do odchylenia wagi o ponad 0,2g na jednostkę. Jest to nie do przyjęcia dla naszych klientów. Potrzebują oni maksymalnego odchylenia na poziomie 0,1g.”

Produkcja form WORKNC

Precyzja

Dzięki WORKNC, znacznie podniósł się poziom w zakresie precyzji. Kombinacja WORKNC, CAD i WORKNC 2017 R1 kontroluje obecnie w pełni proces produkcji wszystkich produktów Société Nouvelle Caulonque. Natywne pliki CAD, zaprojektowane za pomocą Solid Edge, są łatwo otwierane dzięki bezpośrednim translatorom WORKNC, ponieważ były one stale rozwijane aby zapewnić optymalny poziom wydajności i niezawodności podczas otwierania natywnych plików CAD.

„Każdą formę przeznaczoną do produkcji analizujemy pod kątem funkcjonalności CAM, aby zapewnić w 100 procentach zaprogramowaną produkcję. Kiedy uruchamiamy projekt w biurze inżynierskim, tworzymy system zarządzania warstwami składający się z plików zawierających różne chronione obszary. Pozwala to na skrócenie czasu obróbki. Jesteśmy w stanie zaprojektować formy w taki sposób, że możemy uzyskać powtarzalne strategie, programując prace znacznie szybciej.

„Ponieważ ujednoliciliśmy metody pomiędzy biurem inżynierskim a warsztatem, biblioteki narzędzi stworzone w WORKNC są teraz fizycznie dostępne na obrabiarce NC. Używamy również WORKNC CAD do produkcji naszych elektrod.”

Stéphane Rousseau uważa, że obróbka obszarów nieobrobionych jest bardzo korzystna dla ich procesu produkcyjnego, wraz z rozpoznawaniem elementów, obróbką zgrubną/wykańczającą matryc oraz ścieżkami narzędziowymi do obróbki powierzchni płaskich.

precyzja obróbki CNC

Innowacja

A firma zażyczyła sobie konkretnie jednego elementu funkcjonalności – kompensacji narzędzi 3D. „Zanim zostało to uwzględnione w oprogramowaniu, musieliśmy programować ścieżki narzędzia z różnymi dodatnimi i ujemnymi naddatkami na zapas. Wtedy niemożliwe było uzyskanie wyników danych wymiarowych przed obróbką. Programowaliśmy formę trzy lub cztery razy, aby przewidzieć te różnice. Programowanie formy reprezentuje około 80 różnych ścieżek narzędzia, więc było to nudne i żmudne. Ale zespół R&D WORKNC ściśle współpracował z nami, aby opracować kompensację narzędzi 3D.

„Oznacza to, że możemy ponownie uruchomić ścieżki narzędzia z prawidłowym naddatkiem na maszynach NC, niewyposażonych we własną funkcję kompensacji narzędzia 3D”.

Pozostałe innowacyjne elementy

Opracowane zostały również funkcje pozwalające na odzyskanie i interpretację pomiarów z czujnika zamontowanego na maszynie i automatyczne wprowadzenie wymaganych korekt do ścieżek narzędziowych WORKNC. Kompensacja narzędzia 3D uwzględnia niezbędne przesunięcia ścieżek narzędziowych. Maszyna działa całkowicie niezależnie, bez jakiejkolwiek interwencji człowieka. „Za pomocą jednego cyklu programowania możemy wykończyć część niezależnie od odczytów pomiarów”.

Mówi, że wielką zaletą WORKNC jest to, że jego różne funkcje zapewniają, że każda faza procesu produkcyjnego jest całkowicie bezpieczna. „Obejmują one strategie obróbki zgrubnej z dynamiczną kontrolą kolizji narzędzi i uchwytów narzędziowych, automatyczną aktualizację półfabrykatów, symulację maszyny wraz z wykrywaniem kolizji w 5 osiach i zarządzaniem maszynami. Od czasu wdrożenia WORKNC żadna część nigdy nie została zezłomowana.”

Zobacz moduły WORKNC:


Firma zainwestowała również w komórkę OKK sprowadzoną przez Halbronn. Połączone wysiłki Stéphane’a Rousseau, który stworzył postprocesor, oraz metodyczna praca dwóch operatorów – Fabrice’a Dulau i Toma Neleta – doprowadziły do wdrożenia całkowicie zautomatyzowanego procesu: autonomicznej komórki do produkcji precyzyjnych form wnękowych.

Podsumowując, Stéphane Rousseau mówi, że oprogramowanie stało się niezastąpione. „Od 2003 roku programowanie za pomocą WORKNC jest jedynym procesem produkcyjnym w naszych strategiach 2D, 3D i 5-osiowych. Automatyzacja, innowacja i precyzja obróbki jaką gwarantuje WORKNC jest to integralnym elementem naszego wewnętrznego systemu produkcji i kontroli maszyn NC”.

„Dzięki WORKNC i wysokiemu poziomowi wiedzy naszego działu inżynieryjnego, Société Nouvelle Caulonque nigdy nie wyprodukowała dysfunkcyjnej formy”.

Podsumowując: Automatyzacja, innowacja i precyzja obróbki CNC zagwarantowały możliwość zaoszczędzenia czasu i zajęci się nowymi projektami.

maszyny cnc

O firmie

Nazwa: Société Nouvelle Caulonque

Specjalizacja: Producent wielogniazdowych form cienkościennych do wtrysku i termoformowania tworzyw termoplastycznych.

Kluczowe korzyści:

  • Pomoc we wdrożeniu całkowicie zautomatyzowanego warsztatu,
  • Możliwość podjęcia nowych projektów w wyniku zwolnionego czasu,
  • Znaczne skrócenie czasu obróbki i programowania,
  • Zwiększona elastyczność i szybkość w działaniu,
  • Umożliwienie produkcji dużych ilości,
  • Podniesienie poziomu precyzji,
  • Od czasu wdrożenia WORKNC nie wyrzucono żadnej części.

Komentarz:

„Czasami nawet wyprzedzaliśmy o trzy tygodnie harmonogram przy dziesięciu różnych pracach”. – Stéphane Rousseau, kierownik produkcji.