Doskonały prototyp, inteligentne programowanie CAM z WORKNC.

Special Projects, Inc. produkuje jedyne w swoim rodzaju detale. Doskonałe prototypy i inteligentne programowanie CAM uzyskuje przy użyciu automatycznych narzędzi dostępnych w WORKNC.

Prototypowanie może brzmieć jak magia, ale inteligentne programowanie CAM to jedyna prawdziwa „sztuczka” pozwalająca wyczarować koncepcję jakości kawałek po kawałku. 

Wystarczy zapytać zespół Special Projects, Inc. – globalnego lidera w dziedzinie rozwoju produktów z siedzibą główną w Plymouth w stanie Michigan. Swoją pozycję zawdzięczają 33-letniemu doświadczeniu w opracowywaniu i produkcji prototypów dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, przemysłowego, morskiego i wojskowego. 

Wyjątkowe zadania

Wśród klientów firmy znajduje się „wielka trójka” amerykańskich producentów samochodów, w związku z czym lwia część projektów dotyczy przemysłu motoryzacyjnego. Mimo tego, Dział Programowania CNC Projektów Specjalnych nigdy nie wie, co zapuka do jego drzwi.

„Czasami wypuszczamy cały samochód” – mówi programista CNC i operator frezarki Shawn Merva, który pracuje w firmie od siedmiu lat. „Czasami wypuszczamy go z pełnymi możliwościami elektrycznymi, a czasami jest to tylko skorupa. Każde zadanie jest wyjątkowe”.

Do wyjątkowych prac należy zaliczyć masywne „ludzkie koło chomika” dla marki obuwniczej Adidas, która wykorzystała je do promocji nowego produktu. Innym zadaniem było stworzenie komponentów do masywnej scenografii wykorzystywanej w serii filmów „Transformers”. Ruchome rekwizyty dla przemysłu lotniczego i wojskowego to również codzienna praca w Special Projects.

„Robimy wszystko, co wymaga prototypu” — mówi Joseph Murray, programista CNC i operator frezarki, który pracuje w firmie od niespełna roku. „Tworzymy projekty, które są funkcjonalne i wykonalne tam, gdzie możemy je wyprodukować, i zawsze staramy się być jak najbliżej zamierzeń projektowych”. 

„WORKNC ułatwia zarządzanie zadaniami, ponieważ wszystko jest we właściwym miejscu i wszystko jest łatwiejsze, gdy znasz swoje ograniczenia”.

Shawn Merva, programista CNC i operator frezarki

WORKNC programuje dla marki obuwniczej Adidas
inteligentne programowanie CAM prototypów maszyn wykorzystywanych w serii filmów "Transformers"

Doskonały prototyp

Do produkcji unikatowych prototypów firma Special Projects od 2006 roku używa rozwiązania do komputerowego wspomagania wytwarzania (CAM) WORKNC. Firma przeszła na WORKNC z poprzedniego oprogramowania CAM, gdy uznała, że rozwiązanie to lepiej spełnia jej potrzeby – co również odzwierciedla zmieniające się potrzeby jej klientów.

„Jesteśmy w sytuacji, w której wszystko co robimy, musimy robić bardzo szybko” — mówi Andy Misisian, programista CNC i operator maszyn, pracujący w firmie od sześciu lat. 

Poznaj nasze pozostałe rozwiązania, wspierające produkcję:


Zespołowi programistów firmy praca pod presją i przy napiętych terminach nie jest obca. W listopadzie 2016 r. zespół rozpoczął budowę prototypu pojazdu, który powinien być gotowy w pierwszym tygodniu marca 2017 r. 

 „Wszystko, od drzwi po przyciski na desce rozdzielczej, musi być zrobione na czas”, mówi Merva. „To musi być w pełni funkcjonalny samochód, kiedy wyjeżdża za drzwi”. 

prototyp samochodu wyprodukowany przy wsparciu z WORKNC.

Inteligentne programowanie CAM

Proces produkcyjny projektów specjalnych rozpoczyna się w momencie otrzymania przez zespół deweloperski projektu dostarczonego przez klienta. Chociaż może być konieczne wprowadzenie niewielkich zmian w projekcie, aby wyprodukować część w sposób wysokiej jakości i opłacalny, modele pozostają nienaruszone w jak największym stopniu. 

Zazwyczaj klienci dostarczają pełne modele 3D, które można łatwo zaimportować do WORKNC. Dzięki bezpośrednim translatorom oprogramowanie ułatwia importowanie plików CAD z innych systemów, co zmniejsza lub eliminuje problemy związane z zarządzaniem danymi pomiędzy klientem a warsztatem. Od czasu do czasu zespół ds. projektów specjalnych wykorzystuje skaner laserowy, również do inżynierii odwrotnej części. Skaner generuje pliki STL, które są również bezproblemowo importowane i programowane w WORKNC.

Po zaimportowaniu modeli, zespół identyfikuje cechy, stosuje ścieżki narzędzia i generuje kod NC.

Formy w Special Projects są obrabiane w trzech osiach i są wykonane prawie wyłącznie z pianek i aluminium. Gotowe formy trafiają do działu laminacji, gdzie układane są w nich materiały kompozytowe, z których powstają właściwe części. Następnie części trafiają do działu produkcji, gdzie powstają produkty końcowe.

„Właściwie wszyscy wywodzimy się ze środowiska związanego z produkcją” – mówi Merva o zespole programistów. „Robiliśmy razem konstrukcje, więc rozumiemy, jak należy budować formy, aby stworzyć części, które będą do siebie dobrze pasować”.

inteligentne programowanie CAM form

Sekwencje WORKNC

Zespół Special Projects wykorzystuje również sekwencje obróbkowe, które są narzędziem używanym do automatycznego stosowania zbiorów predefiniowanych parametrów ścieżek narzędziowych. Te predefiniowane parametry, pakowane jako sekwencje, mogą być stosowane do nowej geometrii w określonych strefach roboczych. Programista może wyznaczyć sekwencje dla obróbki zgrubnej, półwykańczającej i wykańczającej, z których wszystkie mogą zawierać prędkości, posuwy, kroki w dół, kroki w tył i informacje o oprzyrządowaniu. 

Chociaż określone zadania projektowe są naprawdę wyjątkowe, typy zadań powtarzają się na tyle, że opcja sekwencji WORKNC zapewnia sprawdzoną oszczędność czasu. 

„Opcja sekwencji pozwala nam zapisać najlepsze praktyki i stosować je w wielokrotnie” – mówi Merva.

Wiele zadań zespołu dotyczy części, które ze względów estetycznych wymagają wysokiej jakości wykończenia tylko na zewnątrz. Mimo tego, gwarancja, że wszystko pasuje do siebie bezproblemowo oznacza, że produkcja strony „B” jest także wysokiej jakości.

„Mamy do czynienia z milimetrami, więc przerwy między powierzchniami są naprawdę krytyczne. Czasami z zewnątrz wygląda to dobrze, ale mogą być problemy z powierzchniami, których nie widać – a to są krytyczne powierzchnie, ponieważ są potrzebne, aby wszystko się połączyło” – mówi Merva. „WORKNC ułatwia zarządzanie zadaniami, ponieważ wszystko jest we właściwym miejscu i wszystko jest łatwiejsze, gdy znasz swoje ograniczenia”.

Podsumowując: Special Projects, Inc. produkuje jedyne w swoim rodzaju detale. Doskonałe prototypy i inteligentne programowanie CAM uzyskuje przy użyciu automatycznych narzędzi dostępnych w WORKNC.


O firmie:

Nazwa: Special Projects, Inc.

Specjalizacja: Projektowanie i produkcja dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, przemysłowego, morskiego i wojskowego.

Strona: http://specproj.com/

 Kluczowe korzyści:

  • Łatwy i dokładny import CAD i bezpośredni przekład plików
  • Automatyzacja osiągnięta poprzez zastosowanie sekwencji obróbkowych
  • Ogólna dokładność i wydajność

 Komentarz:

„WORKNC ułatwia zarządzanie zadaniami, ponieważ wszystko jest we właściwym miejscu i wszystko jest łatwiejsze, gdy znasz swoje ograniczenia”. Shawn Merva, programista CNC i operator frezarki

Zobacz moduły systemu WORKNC: