Strategia obróbki otworów w WORKNC.

Firma K&K, Inc. z siedzibą w Elkhart, Indiana, od ponad 20 lat specjalizuje się w produkcji form. Wykorzystuje funkcje WORKNC takie jak rozpoznawanie cech i automatyczna obróbka otworów do oszczędności czasu i standaryzacji.

K&K, Inc. obsługuje klientów z różnych branż. Między innymi z branży motoryzacyjnej, medycznej, opakowań, zabawek i hobby, odlewniczej, samochodów ciężarowych, transportu materiałów i projektowania produktów. Oferuje również usługi inżynierskie, zapewniając dodatkową warstwę elastyczności dla klientów. Funkcje WORKNC, takie jak rozpoznawanie cech w celu automatycznej identyfikacji geometrii otworów i automatyczna obróbka usprawniają i optymalizują procesy produkcji.

„Wyeliminowaliśmy wiele ludzkich błędów z naszej pracy, pozwalając WORKNC zrobić tyle, ile może dla nas”. George Riem, programista CNC.

obróbka otworów worknc

Kompleksowa obsługa klienta z WORKNC

„Mamy pełną obsługę i dokładamy wszelkich starań, aby spełnić potrzeby naszych klientów, od projektu aż po końcowe testy części.” – mówi Riem. „Wiele firm, które obsługujemy, ma zespoły inżynierskie, które mają tylko pomysł. Czasem jest to tylko plik części, a nasi projektanci budują wokół niego formę.”

Firma K&K wykorzystuje każdy rodzaj operacji, jakich wymaga zadanie. Od toczenia swoich wzorów, rdzennic, narzędzi do formowania próżniowego i niestandardowych uchwytów. Materiały te obejmują standardowe metale, takie jak stal i aluminium, oraz tworzywa sztuczne, a nawet drewno.

Do programowania swoich maszyn CNC firma K&K używa systemu CAM WORKNC, do obróbki maksymalnie w trzech osiach od momentu powstania firmy w 1997 roku.

„Nie ma czegoś takiego jak płynna praca, ponieważ nigdy nie masz wystarczająco dużo czasu ani nawet wszystkich informacji, których będziesz potrzebować. Używasz wiedzy, którą masz, aby rozpocząć pracę, nawet jeśli nie wiesz wszystkiego.” mówi Riem. „Pozbyliśmy się wielu błędów ludzkich z naszych zadań, pozwalając, aby WORKNC zrobił za nas tyle, ile może. Dopóki projekt jest poprawny i kompletny, wykonujemy obróbkę bezpośrednio na podstawie danych. To ogromna oszczędność czasu, ponieważ zdarza się mniej błędów.”

Aby poradzić sobie z obowiązkami projektowymi, firma K&K generuje pliki projektowe w rozwiązaniu CAD i importuje je do WORKNC. Bezpośrednie translatory oprogramowania są stale rozwijane, aby zapewnić optymalny poziom wydajności i niezawodności przy otwieraniu natywnych plików CAD.

Obróbka otworów – usprawnianie procesów

strategia obróbki otworów worknc

Po zaimportowaniu danych CAD zespół K&K korzysta z możliwości rozpoznawania cech w WORKNC, aby zidentyfikować cechy części do obróbki. Zespół korzysta również z funkcji automatycznej obróbki otworów. Działa on w połączeniu z rozpoznawaniem cech w celu automatycznej identyfikacji geometrii otworów.

„Jednym z głównych powodów, dla których funkcje rozpoznawania cech i automatyczna obróbka otworów są tak wydajne jest to, że porządkują one wszystkie informacje za nas.” – mówi Riem, który często pracuje nad zadaniami wymagającymi obróbki setek otworów o różnych średnicach i głębokościach. „Dla jednej części mogą być otwory o 200 różnych głębokościach. Oprogramowanie sortuje to i dzieli w ciągu zaledwie kilku minut.”

Bez WORKNC, obróbka otworów wymagałaby obrobienia wszystkich otworów o określonej głębokości, a następnie powrotu do oprogramowania, aby zaprogramować otwory o innej głębokości. Dalej należałoby to powtarzać ponownie i ponownie, aż wszystkie otwory o różnych głębokościach zostaną obrobione, mówi Riem.

Więcej o modułach dostępnych w systemie:


W celu jeszcze większej automatyzacji i standaryzacji firma łączy rozpoznawanie cech i możliwości automatycznej obróbki otworów w WORKNC z narzędziem Strategia obróbki. Po zwala to programistom zapisywać pliki z danymi, które mogą być wielokrotnie stosowane do określonych operacji.

„Gdy oprogramowanie do obróbki otworów widzi wywiercony otwór, mam zapisany plik Machining Strategy, który powie mu, jak chcę go wykonać. Strategia obróbki oszczędza mi mówienia oprogramowaniu w kółko, jak chcę wykonać daną pracę.”- mówi Riem.

Sekwencje obróbkowe

Riem zapisał kilka różnych plików strategii obróbki otworów w oparciu o różne parametry, takie jak materiał, typ otworu, typ wiertła i inne.

„Na przykład do aluminium i stali hartowanej nie podchodzi się tak samo. Dla stali hartowanej byłaby inna strategia, aby upewnić się, że otwór jest idealnie prosty przed rozwierceniem.” – mówi Riem, opisując jedną z metod tworzenia strategii.

Dodatkowa standaryzacja jest dostępna w sekwencjach obróbkowych WORKNC. Narzędzie to rozszerza koncepcję zapisywania i ponownego wykorzystywania istotnych danych dla podobnych zadań. K&K może również ponownie zastosować automatycznie zapisane dane. WORKNC przechowuje zapisy dotyczące ścieżki narzędzia, kontroli kolizji uchwytów, tolerancji, narzędzi skrawających itp. Sekwencje obróbkowe zapisane jako zbiory predefiniowanych parametrów ścieżek narzędziowych mogą być stosowane do nowej geometrii w określonych strefach roboczych. Programista może, na przykład, wyznaczyć sekwencje dla obróbki zgrubnej, pół-wykańczającej i wykańczającej. Każda z nich może zawierać prędkości, posuwy i informacje o oprzyrządowaniu.

Riem komentuje: „Mogę mieć ścieżkę narzędzia zgrubnego z wykorzystaniem określonego frezu, a w następnym kroku ścieżkę narzędzia z wykorzystanie innego narzędzia, i tak dalej. Mogę zapisać sekwencję i nazwać ją jakkolwiek chce – nawet 'ulubiona ścieżka George’a’. Następnie mogę wybrać ją z obszaru sekwencji i z migrować do strefy roboczej, aby nie musieć ponownie jej przepisywać.”

Riem korzysta z kilku specjalistycznych ścieżek narzędziowych w WORKNC. Mówi jednak, że zdolność oprogramowania do ponownego wykorzystania strategii obróbki jest szczególnie cenna dla K&K.

„Obróbka podcięć pozwala na użycie frezu typu T lub frezu kulowego. Dzięki temu, jeśli masz wystający element z pionu lub z góry patrząc w dół, możesz się do niego dostać. Ten frez może ciąć pod tym gzymsem, ale nie mieć kolizji w miejscu, w którym próbuje się wycofać. Ponowna obróbka podcięcia szuka tego i pozwala na użycie tego rodzaju frezu do bezpiecznego cięcia obszarów.”

maszyna obrabiarka obróbka formy

Podsumowanie

Części nie zmieniły się tak drastycznie jak metody produkcji, które nadal szybko ewoluują.

„Nie sądzę, aby dziś produkowano coś, czego nie można było zrobić w latach 80-tych. Kiedyś ich wykonanie trwało po prostu znacznie dłużej.” – mówi. „Tak naprawdę chodzi o oszczędność czasu i możliwość bycia konkurencyjnym – a teraz wykonanie formy zajmuje sześć tygodni zamiast sześciu miesięcy”.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy dla klienta i to jest coś, co odróżnia nas od innych producentów. Dzięki temu nasi klienci wracają.”

George Riem, programista CNC

O firmie

Nazwa: K&K, Inc.

Branża: Specjaliści od form w pełnym zakresie

Strona internetowa: intertoolgroup.com

Kluczowe korzyści

  • Większa łatwość w obróbce wielu otworów o różnych głębokościach i średnicach,
  • Poprawa standaryzacji i efektywności programowania dzięki zastosowaniu zapisanych strategii i sekwencji obróbki,
  • Specjalistyczne cykle spełniające szereg potrzeb obróbkowych.

Firma K&K, Inc. z siedzibą w Elkhart, Indiana, od ponad 20 lat specjalizuje się w produkcji form. Wykorzystuje funkcje WORKNC takie jak rozpoznawanie cech i automatyczna obróbka otworów do oszczędności czasu i standaryzacji.