Szybkie programowanie CNC z WORKNC.

Kluczową strategią firmy Sable jest inwestowanie w maszyny i oprogramowanie, które pozwoli szybko programować maszyny CNC, a co za tym idzie zwiększyć konkurencyjność firmy w branży produkcyjnej.

Jak w przypadku wszystkich producentów, czas jest najważniejszy dla Andreasa i Josepha Batz. Dwaj doświadczeni producenci części samochodowych, lotniczych i medycznych z Michigan poświęcają się tworzeniu najlepszych produktów w branży. Szybkie programowanie CNC i skrócenie czasu obróbki to kluczowe dla nich kwestie, które są możliwe dzięki WORKNC.

„Przeszliśmy na następny poziom i robimy rzeczy, o których inni nawet nie mogą pomyśleć.” – mówi Joe Batz, dyrektor operacyjny firmy Sable Engineering z Port Huron w stanie Michigan.

„Dążymy do budowania najnowocześniejszych obiektów.” – mówi Andreas Batz, prezes i założyciel Sable, mówiąc o tym, co wyróżnia jego firmę na tle innych.

Używamy WORKNC, ponieważ pozwala nam na posiadanie wielu ustawień narzędzi na wszystkich naszych maszynach CNC. Niektóre z produkowanych przez nas części mogą mieć dokładność plus lub minus .0002″.

Andreas Batz, prezes firmy.

obróbka CNC produkcja model

Sable Engineering

Firma została założona częściowo z miłości Andreasa do inżynierii samochodowej. Od momentu jej założenia w listopadzie 1999 roku stale się rozwija. Obecnie firma zatrudnia 14 pracowników i wciąż rośnie. Oprzyrządowanie i obróbka dla przemysłu motoryzacyjnego stanowi lwią część działalności. Do tego dochodzą różne części lotnicze – szczególnie mocowania i formy – oraz produkty medyczne, takie jak implanty.

„Mamy szeroki wachlarz klientów.”, mówi Andreas, który dodaje, że ma również dużą konkurencję. „Sable szczyci się tym, że zawsze przekracza oczekiwania zapewniając bardzo wysoką jakość pracy i wyjątkowe wykończenie powierzchni.”

Wyposażenie firmy Sable obejmuje 8 centr obróbczych CNC. Są one zarówno trzy- jak i pięcioosiowe, z wieloma ustawieniami uchwytów na każdym z nich.

Połączenie dużych nakładów finansowych i złożoności maszyn skłoniło Andreasa do zainwestowania w niezawodne rozwiązanie w zakresie komputerowego wspomagania produkcji (CAM). Jako długoletni producent, Andreas jest dobrze zorientowany w ofercie rynku CAM. Po otwarciu firmy zapoznał się z rozwiązaniem WORKNC CAM i od tego czasu stwierdził, że spełnia ono ich potrzeby.

„Używamy WORKNC, ponieważ pozwala nam na posiadanie wielu ustawień uchwytów na wszystkich naszych maszynach CNC.”

Większość materiałów obrabianych w Sable to aluminium, stal P20, stal twarda H13, stal nierdzewna i tworzywa sztuczne, które mogą być trudne do obróbki ze względu na zawartość węgla.

obróbka CNC produkcja forma model

Szybkie programowanie CNC

Aby rozpocząć proces programowania, programiści zazwyczaj importują do programu WORKNC model bryłowy.

Firma Sable wykorzystuje do swoich głównych potrzeb projektowych dedykowane oprogramowanie CAD, ale także korzysta z możliwości systemu CAD w WORKNC, aby wprowadzać drobne zmiany podczas procesu programowania.

Funkcje CAD i CAM w WORKNC mają charakter asocjacyjny. Programiści Sable mogą więc wprowadzać zmiany w modelu CAD, które są automatycznie odzwierciedlane w programie CAM.

„W WORKNC mogę przełączyć się z CAM na CAD, aby dokonać zmiany, następnie są one automatycznie aktualizowane w CAM.”

Sable oszczędza również czas, wykorzystując możliwości obliczania wielowątkowego w WORKNC do programowania części i jednoczesnego obliczania wielu ścieżek narzędzia na oddzielnych modelach półfabrykatów.

Dowiedź się więcej o modułach WORKNC


„WORKNC będzie faktycznie przetwarza trzy ścieżki narzędzia w tym samym czasie.” – mówi Andreas. Zauważa, że nie jest rzadkością, aby firma pracowała nad 15 programami jednocześnie.

„Jest wiele programów, które nie wykorzystują wszystkich możliwości obliczeniowych komputerów jednocześnie.” – mówi Joe o mocy tkwiącej w WORKNC. „Wcześniej, uderzało się w przycisk, aby przetworzyć programy, a następnie szło po filiżankę kawy.” W Sable te czasy już minęły.

Możliwość wykonywania wielu obliczeń w tym samym czasie dzięki WORKNC daje pełne wykorzystanie możliwości przetwarzania danych przez komputer.

Dodatkowo, szybkie programowanie CNC w firmie Sable wspomaga funkcja automatycznego rozpoznawania elementów WORKNC, która oszczędza programiście czas, który w przeciwnym razie musiałby poświęcić na identyfikację i określenie wymiarów elementów.

Szybkie programowanie CNC

Elastyczność systemu

Po zaimportowaniu modelu CAD do WORKNC, oprogramowanie może automatycznie zidentyfikować cechy do obróbki. Elastyczność systemu pozwala na dostosowanie się do potrzeb klienta. Programiści mogą usunąć automatycznie zdefiniowane cechy, jeśli wolą – na przykład – poczekać z ich obróbką.

„Automatyczne rozpoznawanie cech faktycznie identyfikuje wszystkie otwory – czy jest to otwór gwintowany, czy może otwór wiercony nie ma to znaczenia.”, mówi Joe. „To pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.”

Zastosowanie stref roboczych WORKNC to kolejna funkcja oszczędzająca czas. Strefy robocze upraszczają i utrzymują integralność procesu programowania, umożliwiając jednocześnie wielu programistom pracę nad tym samym programem z różnych miejsc.

skan worknc produkcja model

Wdrażanie nowych technologii

Gotowość Andreasa i Joego do korzystania z nowych technologii jest najbardziej widoczna przy korzystaniu z technologii skanowania i inżynierii.

Firma Sable używa wolnostojącego skanera Steinbichler Comet L3D 5MP Blue-LED do skanowania istniejących części w celu ich odtworzenia. Używa go także do skanowania części o wymiarach lub rozmieszczeniu palet, które są trudne do określenia. Po zeskanowaniu części skaner tworzy plik .STL, który można następnie zaimportować do programu WORKNC. 

Skaner Steinbichler w połączeniu z maszynami CNC i systemem WORKNC, umożliwia wykonanie pracy, która zajęłaby tydzień lub więcej, w ciągu zaledwie kilku dni.

skanowanie modelu

O firmie

Nazwa: Sable Engineering

Specjalizacja: Produkcja części samochodowych, lotniczych i medycznych

Strona: http://sableengineering.com/

Kluczowe osiągnięte korzyści:

  • Szybkie programowanie CNC z asocjatywnością pomiędzy funkcjonalnością CAD i CAM,
  • Możliwość jednoczesnego przetwarzania wielu ścieżek narzędzia,
  • Możliwość łatwego importu zeskanowanych danych jako plików .STL do WORKNC.

Podsumowując: Kluczową strategią firmy Sable jest inwestowanie w maszyny i oprogramowanie, które pozwoli szybko programować maszyny CNC, a co za tym idzie zwiększyć konkurencyjność firmy w branży produkcyjnej.