Projektowanie form wtryskowych oraz obróbki CAM.

VISI jako narzędzie do projektowania form wtryskowych skraca czas obróbki o połowę, a dzięki WORKNC obróbkę można szybko wdrożyć na maszynę.

„Zaprojektowanie niektórych złożonych formy wtryskowych kiedyś zajmowało mi prawie tydzień. Kiedy zainwestowaliśmy w VISI, ten czas od razu zamienił się w zaledwie kilka dni”.

Te słowa wypowiedział Mark Chapman, sekretarz i wytwórca form w rodzinnej firmie Sharnold Ltd. Projektowanie form w VISI i ich obróbka za pomocą ścieżek wygenerowanych przez WORKNC zapewnia, że niskie zakresy tolerancji, które muszą osiągnąć, wychodzą za każdym razem.

„Projektanci CAD produkują coraz bardziej złożone części, ale VISI daje nam możliwość szybkiego i łatwego sprostania tym wymaganiom”.

Mark Chapman, wytwórca form i sekretarz firmy

Firma została założona jako podwykonawca form w 1957 roku, a w 1970 roku przeniosła się do obecnej siedziby o powierzchni 3500 stóp kwadratowych w Northamptonshire, zatrudniając wtedy dziesięciu pracowników. Obecnie jest prowadzona przez zaledwie cztery osoby: Maurice Chapman, jego dwaj synowie Mark i Stephen oraz żona Stephena – Tracy. Maurice przejął firmę w 1982 roku, by w końcu stać się jej jedynym właścicielem.

Mimo że wytwarzanie form wtryskowych pozostaje ważnym elementem działań ich firmy, w 2000 roku uruchomili własną działalność w zakresie formowania i obecnie posiadają siedem maszyn do formowania wtryskowego – dwie maszyny „Boy”, dwie „Battenfeld” i trzy maszyny „Arburg”. Dzięki tym maszynom firma dysponuje siłą blokowania od 22 do 100 ton, co daje jej możliwość dostarczania wyprasek z tworzyw sztucznych o masie do 230 gramów.

formy wtryskowe

Podczas gdy firma używa już oprogramowania produkcyjnego tego producenta – WORKNC – do obróbki swoich form od co najmniej 15 lat, system VISI jest stosunkowo nową inwestycją.

Już teraz okazuje się to dla nas kluczowe”, mówi Mark Chapman. „Projektanci CAD produkują coraz bardziej złożone części, ale VISI daje nam możliwość sprostania tym wymaganiom szybko i łatwo. Teraz prosto jest osiągnąć aspekty, z którymi wcześniej mieliśmy problemy. Na przykład tworzenie linii podziału jest znacznie łatwiejsze. VISI znacznie przyspieszył cały proces projektowania.”

Projektowanie form wtryskowych oraz obróbki CAM.

Połączenie projektowania form za pomocą VISI oraz WORKNC napędzającego 3-osiowe centrum obróbcze Hurco VMX wraz z frezami Hurco Hawk oznacza, że wszystko, co produkuje Sharnold, mieści się w wymaganych tolerancjach – nawet do + lub – 0,05 mm. „Każda forma, którą produkujemy przechodzi przez oba pakiety oprogramowania. Korzystanie z maszyn Hurco i VISI oznacza, że w zakresie projektowania i obróbki form oszczędzamy co najmniej połowę czasu… a ogólny czas potrzebny do wyprodukowania kompletnego narzędzia skraca się o około jedną trzecią.”

Kontynuuje mówiąc, że ich proces zaczyna się od komponentu z tworzywa sztucznego – niezależnie od tego, czy produkują formę dla innego zakładu , czy też do uruchomienia na własnych maszynach. „Dużą zaletą VISI jest to, że możemy sprawdzić integralność modelu przed rozpoczęciem pracy. Ma wiele narzędzi, pozwalających upewnić się, czy wszystkie powierzchnie się pokrywają.

praca w visi

„Sprawdzam cechy za pomocą funkcji analizy, a następnie przechodzę do projektowania. Ponieważ VISI posiada dużą bibliotekę materiałów ze wszystkimi ich specyfikacjami i charakterystykami, łatwo jest zastosować kurczliwość do konkretnego tworzywa, z którym pracuję.”Oddzielanie rdzenia i wnęk jest szybkie i łatwe, nawet przy zróżnicowanych liniach podziału, podobnie jak blok przesuwny i podstępne obszary odstrzału. „Ustawiam albo stałą, albo ruchomą połowę jako przezroczystą na ekranie, mogę zajrzeć do środka i upewnić się, że powierzchnie się dotykają, a wszystko pasuje i działa prawidłowo”.

Kiedy wszystko się zgadza, odejmowana jest część z wkładki i ustalany jest rozmiar wkładki wokół nich. VISI automatycznie wybiera bazę formy, gdy wkładka i część są kompletne, ale największe wrażenie wywiera szybkość i dokładność, z jaką można je ręcznie dopasować w razie potrzeby. „A podczas pracy z narzędziami wielogniazdowymi VISI pozwala mi dosłownie skopiować ukończoną wkładkę do następnej pozycji, a kiedy ta operacja jest zakończona, automatycznie wybiera bolster – a i tak zawsze są narzędzia do ręcznej edycji, jeśli jest to konieczne.”

projektowanie formy visi

Generator wejść i biblioteka kołków wypychających pomagają w szybkim postępie projektu. Transfer z procesu CAD VISI do WORKNC dla CAM jest również szybki i bezproblemowy. „Każdą płytę umieszczam na innej warstwie, więc mam płytę zaciskową, stałą płytę półformatową i ruchomą płytę półformatową zapisane jako pojedyncze części w rodzimych plikach VISI. Gdy WORKNC czyta pliki VISI, po prostu je przenoszę. Mogę wyciągnąć gotowy projekt płyty z VISI, a WORKNC w ciągu minuty generuje dla niego ścieżki narzędzia”.

Przemysł

Sharnold mówi, że części formowane przez niego, są w dużej mierze przeznaczone dla przemysłu motoryzacyjnego, drzwi bezpieczeństwa, elektroniki, przenośników taśmowych, handlu licencjonowanego i lotnisk. Obejmują one taśmę do browaru „Python” oraz system kół pasowych do przenośnika taśmowego.

Taśma Python służy do zabezpieczania instalacji rurowych prowadzących z piwnic pubów do kranów na barze. Składa się ona z przetworzonych odpadów plastikowych z innych procesów produkcyjnych. Po zapoznaniu się z projektem przez Dirka Parkera, klienta L’isolante K-Flex z Leicestershire, wykorzystano VISI do stworzenia narzędzia do formowania z istniejącej części, która została wcześniej wyprodukowana inną metodą. Z kolei kontrakt na system kół pasowych powstał po wyprodukowaniu małego bloku zaciskowego dla Axiom GB. „Wykonaliśmy około 5.000 części, co było ich pierwszym przedsięwzięciem w zakresie formowania. Było to tak udane, że poprosili nas o pracę nad kołami do ich systemu przenośników. Zaprojektowaliśmy pełną formę w VISI i przekazaliśmy pliki do WORKNC do obróbki bolsterów, form i elektrod.”

W sumie Sharnold produkuje około tuzina form rocznie, od kwadratowych płyt bolsterowych 75 mm do kwadratowych 445 mm, i dostarcza około 40 różnych produktów formowanych o łącznej wartości 100 000 części miesięcznie.

O firmie

Kluczowe korzyści

  • Pozwala zaoszczędzić przynajmniej połowę czasu przy projektowaniu i wycinaniu form,
  • Umożliwia sprawdzenie integralności modelu przed rozpoczęciem pracy,
  • Łatwe zastosowanie współczynnika kurczliwości do danego tworzywa sztucznego, nad którym się pracuje,
  • Transfer z systemu CAD VISI do WORKNC CAM jest szybki i bezproblemowy.